Historia Hawajów

0

Dział: Hawaje - archipelag | Data:04-01-2011

Tagi: ,

Historia hawajów

Jeśli zapytamy kogoś, z czym mu się kojarzą Hawaje, na pewno bez wątpienia powie, że z rajem na ziemi. Zwrotnikowy morski klimat przynoszący temperatury oscylujące przez cały rok między 20 a 30 stopni Celsjusza i mniejsza niż w innych tropikach wilgotność sprawia, że na wakacje można się tu wybrać o każdej porze roku. Hawaje to 137 wysp ( tylko osiem z nich zamieszkanych), wysepek i atoli tworzących jeden z pięćdziesięciu stanów USA. W skład stanu nie wchodzą tylko wyspy Midway tworzące już zamorskie terytoria państwa amerykańskiego. Hawajskie wyspy powstały po licznych erupcjach wulkanicznych, dzięki czemu ich ukształtowanie jest tak różnorodne. Jedne wysepki są bogate w całoroczną roślinność, inne zaś to tylko gołe skały. Cały archipelag rozciąga się na 2, 400 kilometrach.

Hawaje zostały zasiedlone na przełomie V i VI wieku przez Polinezyjczyków przybyłych z Tahiti, których korzenie z kolei sięgają południowo-wschodniej Azji, głównie Chin. W czasie swojej trzeciej podróży po świecie kapitan James Cook dotarł na statku Discovery do wysp hawajskich w 1778 roku i nazwał je Wyspami Sandwich na cześć angielskiego hrabiego.
Kolonizacji tych terenów dokonali amerykanie w początku XIX wieku. W 1820 roku król Kamehameha wprowadził konstytucję, rozpoczęła się chrystianizacja ludności, obecnie połowa społeczeństwa to protestanci.

W 1887 roku USA dostały we władanie port w zatoce Pearl Harbor, to właśnie od ataku na niego na początku grudnia 1941 roku Stany Zjednoczone przystąpiły do walk w II wojnie światowej. Na bazę USA Japończycy dokonali nalotu, zatopili osiem okrętów wojennych, blisko setkę samolotów na lotnisku. Zginęło wówczas 3 tysiące żołnierzy i cywili amerykańskich, których heroiczna walka o port porównywana jest do obrony Westerplatte.
Koniec XIX to działania doprowadzające do obalenia monarchii i wprowadzenia na wyspach republiki. Całkowitą kontrolę nad Hawajami kolonizatorzy z USA uzyskali w 1898 roku. 21 sierpnia 1959 roku Hawaje oficjalnie stały się pięćdziesiątym stanem USA.

Skomentuj