Kultura Hawajów – zwyczaje, tańce, sztuka walki, kulinaria

1

Dział: Hawaje - archipelag | Data:04-01-2011

Tagi:

Kultura Hawajów

Taniec hula, piękne naszyjniki z kwiatów i granie na ukulele to tyle, co przeciętny człowiek wie o kulturze wysp hawajskich. Kiedy się tam pojedzie warto wiedzieć, co oznacza dany zwyczaj i skąd się wywodzi.

Rdzenni mieszkańcy Hawajów pochodzą z Tahiti i Markizów, w XIX i XX wieku napłynęło tu też wielu mieszkańców Azji i Ameryki Północnej. Taka mieszanka musiała spowodować wytworzenie się licznych obrzędów. Polinezyjczycy byli ludami politeistycznymi, a kiedy pojawili się na Hawajach pierwsi kolonizatorzy i misjonarze zaczęto mieszkańców uczyć chrześcijaństwa. I mimo, że od tego czasu minęły setki lat, to obrzędy pogańskie bardzo mieszają się z tymi chrześcijańskimi. Widać to szczególnie w rękodziełach przedstawiających mityczne bóstwa i złe duchy.
Hawajczycy ciągle wierzą, że liczne wulkany na ich wyspach zamieszkują nadprzyrodzone siły, i aby pozostawały one w uśpieniu należy składać im hołd i ofiary. Wyróżniają też bóstwa mieszkające na ziemi jak i w niebie. Oddawano im cześć także za pomocą radosnego tańca. W związku z tym, że pierwsi Hawajczycy nie znali pisma, ich opowieści i cała wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie za pomocą pieśni i stąd właśnie tak wiele pieśni znają Hawajczycy, a tradycyjny taniec hula jest niczym innym jak tańcem świątynnym. Hula tańczyły osoby młode, które nie założyły jeszcze własnych rodzin. Taniec ten tańczono, by wprowadzić się w trans i czerpać mądrość od bogów. Od dziewiętnastego wieku istnieje też rozrywkowa forma tego tańca, którego nauczyć się można podczas pobytu na wyspach.
Istnieje jedenaście odmian tańca hula, a jego choreografia uzależniona jest od instrumentu akompaniującemu tancerzowi. Tancerzom i śpiewakom towarzyszą właśnie muzycy grający na tradycyjnych instrumentach takich jak bębny, grzechotki, piszczałki i mała gitara, czyli ukulele. Kompozycje są dość proste, ponieważ głównym przesłaniem piosenek jest ich treść, a do tańca wystarczy tylko odpowiedni rytm. Obecne pieśni przez to, że dostępne są różnorodne instrumenty są bardziej melodyjne, tworzy się je głównie z myślą o turystach.

Kiedy na wyspie witani i żegnani są goście dekorowani są oni naszyjnikami z kwiatów. Do każdej z siedmiu wysp przypisany jest określony kolor i gatunek kwiatu.
Kolejną rzeczą, która fascynuje w hawajskiej kulturze jest ich tradycyjna sztuka walki, czyli Lua (Kapu Kuialua). Ten rodzaj walki to pomieszanie takich stylów jak judo, aikido, karate, jujitsu. Kiedyś styl zarezerwowany tylko dla członków rodziny królewskiej przeniknął w niższe sfery. Wojownicy przed walką nacierają się olejkiem, tak by przeciwnik nie mógł ich skutecznie złapać i przytrzymać, a do tego widowisko zyskuje na atrakcyjności.

Kuchnia hawajska to głównie owoce, owoce i ryby, pojawia się też mięso, głównie baranina i wołowina. W tym klimacie ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, przez co Hawajczycy wyspecjalizowali się w robieniu koktajli i soków z owoców, których tam nie brakuje. Długa izolacja od świata pozwoliła też Hawajczykom na stworzenie własnej medycyny i sposobów leczenia różnych chorób.
Godnym polecenia jest skorzystanie z tradycyjnego masażu zwanego Lomilomi. Wykonuje się go przy pomocy nie tylko dłoni, ale i całych rąk i nóg. Stosuje się podczas niego też okłady z ciepłych kamieni wulkanicznych. Istnieją odmiany tego masażu przeznaczone dla niemowląt i ludzi dorosłych, a jego pierwotnym zadaniem było wzmacnianie organizmów wojowników i leczenie ich po walkach, bowiem Hawajczycy wierzą u uzdrawiający dotyk drugiej osoby. A masowany i masażysta w trakcie zabiegu stają się jednością.

Comments (1)

cześć

słyszałem że tradycyjnym świątecznym daniem hawajskim jest pizza hawajska czy ktoś może to potwierdzić i czy hawajczycy importują choinki świąteczne z europy pozdrawiam

Skomentuj